top of page

fot. Sisi Cecylia

DSC08127.jpg

OPERA DLA GŁUCHYCH

Czy Głusi śnią o elektrycznych dźwiękach?

Słowo, sygnał, hałas, muzyka, szum. Jak często zwracasz uwagę na to, że dźwięk pozwala Ci skomunikować się, zorientować w przestrzeni, jest nośnikiem uczuć i informacji? Za jego pomocą i dzięki niemu odnajdujemy się w rzeczywistości. Nie wszyscy. W tej samej rzeczywistości funkcjonują osoby Głuche – „obcokrajowcy” pozbawieni możliwości nawigacji w „naszej” audiosferze.

 

„Opera dla Głuchych” to cykliczny projekt zapoczątkowany w 2017 roku i obejmujący, jak dotychczas, ponad pięćdziesiąt wydarzeń (spektakli, cyklicznych pokazów filmowych, instalacji, wykładów) poświęconych sztuce, kulturze i historii Głuchych na świecie. Tworzymy platformę współpracy Głuchych i słyszących umożliwiającą kreowanie nowego języka artystycznej komunikacji.

W ramach projektu zrealizowaliśmy między innymi spektakl „Opera dla Głuchych” w warszawskiej STUDIO teatrgaleria (premiera 23.11.2018). 

Zainicjowaliśmy także współpracę Głuchych artystów z kompozytorem Kubą Krzewińskim (utwór „Ep” na kontrabas, bęben i poetę migowego), wirtuozem perkusji Hubertem Zemlerem (Orkiestra Perkusyjna Głuchych), tancerzem i choreografem Karolem Tymińskim (performens „Przystań”), artystą audio-wizualnym Konradem Smoleńskim (instalacja „Ataraxy”) oraz cenionymi filmowcami Zuzanną Solakiewicz i Zviką Gregorym Portnoyem).

ODG_fb.jpg
DSC07955.jpg
SIS09537.jpg
bottom of page